Petek Temizliği

Petek Temizliğinin Isınmaya Faydası

Petek Temizliği

 Birçok kişinin önemsemediği ama önemle üzerinde durulması gereken bir konudur. Ev ve iş yerlerinde ısınmak için kullanılan kombilerden daha fazla verim almak ve daha çok ısınmak için; kombi bakımının yanında petek temizliğinin de yapılması gerekir. Kullanıcılar petek temizliği  faydaları konusunda pek fazla bilgi sahibi değildir. Zaten kombi bakımı yapan birçok firmada peteklerin temizliğini yapmak için her hangi bir işlemde bulunmazlar. Sadece peteklerini içerisinde olan kirli suyu boşaltıp bu şekilde peteklerin bakımını yaptıklarını söylerler. Bazen de petek içerisine bir kimyasal dökerek peteğin kendi kendini temizlemesini umarlar. İşte bu sizin için bir çözüm değildir.  Aslında petek temizliğinin ne kadar önemli olduğunu yazımızı okuduktan sonra anlayacaksınız.

Petek Temizliği Faydaları

Petek içerisinde ısınmayı sağlamak için kullanılan şey şebeke suyudur. Şebeke suyu içerisindeki kireç ve toprak atıkları peteklerin içerisinde birikerek orada bir tabaka oluştururlar. Gün geçtikçe bu tabaka kalınlaşarak peteklerin ısınmasını ve dolayısıyla da ortamın ısınmasını engeller. Kombinin bakımını yaptırdığınız halde neden ısıtmadığı konusunda düşünmeye başlarsınız. Ama aslında düşünmeniz gereken şey başkadır. Acaba petekler neden ısıtmıyor, peteklerde mi bir sorun var sizin sormanız gereken asıl soru budur. Eğer peteklerin sadece belli bir kısmı ısınıp yarıdan aşağısı ısınmıyor ise; peteklerin altı ısınmıyorsa, kombi sürekli arıza veriyorsa ve kombinin filtresi sürekli tıkanıyor ise; işte o zaman sorun petekler dedir. Bu sorunun kesin çözümü de uzman kişilerin yapacağı petek temizliğindedir.

Petek temizliği nasıl yapılmaktadır?

Petek temizliği için çağırdığınız bazı tesisatçıların yapacağı şey peteklerin içerisindeki kirli suyu boşaltmaktır. Daha sonra bazı tesisatçılar isterlerse eğer petekler içerisine petek temizliği için çeşitli kimyasallar döker ve peteği bu şekilde bırakırlar. Dökülen bu kimyasal ise içeride bırakıldığı için ve petek içerisinde var olan atıklarda temizlenmediği için bu ilacın hiçbir faydası olmayacaktır. Petek yine aynı şekilde ısınmamaya ve ısıtmamaya devam edecektir. Ama aslında yapılması gereken ise peteğin içerisine gerçekten petek temizleyicisi olan kimyasal dökülmelidir. Bu temizleyici döküldükten sonra 20 25 dakika gibi bir süre bekliyoruz. Bu bekleme sırasında asidik özelliği olan temizleyici petek içerisinde var olan tabaka haline gelmiş atıkları çözmeye başlar. Atıklar çözüldükten sonra ise peteklerin içerisi yıkanır. Bu yıkama işlemi sonrasında peteklerin daha dayanıklı olması; uzun süre kirlenmemesi ve atıkların tabaka oluşturmaması için koruyucu kimyasal dökülür. İşte bütün bu işlemler sonrasında; petekler gerçekten ve tamamen temizlenmiş olur.

Yapılacak olan bu işlem yaklaşık olarak 2 3 saat gibi kısa bir sürede gerçekleştirilir. Bu işlem sırasında peteğin sökülüp tekrar takılmasına ise kesinlikle gerek yoktur. Kullanılan aletler yardımıyla petek olduğu yerde kalır.

Doğru bir şekilde yapılan petek temizliğinin faydalarını şöyle sıralayabiliriz:

  • Petek temizliği ile petek içerisindeki var olan bütün atıklar temizlendiği için peteğin her yeri kolayca ısınır. Oda daha çabuk ısınır.
  • Kombi daha verimli çalışır; kombide sık sık arıza yaşanmaz.
  • Peteklerin içi temizlendiği için kombinin derecesini yükseltmeden; oda daha çabuk ısınır. Bu da tabi ki doğalgaz faturanıza yansır.

Evinizin daha fazla ısınması için ne yapabilirsiniz?

Öncelikli olarak peteklerden daha fazla verim alınması için yapılması gereken ilk şey her yıl düzenli olarak kombi ve petek bakımının yapılmasıdır. Bu bakımları ihmal etmeden düzenli olarak yaptırmanız daha iyi ısınmanızı sağlarken kombi ve peteklerinizin de ömrünü uzatır. Bunun dışında peteklerin önünü koltuk ve kanepelerle kapatmamalısınız. Çok fazla uzun perde kullanmamalısınız. Oda içerisine odanın ısısını ölçen ve kombinin derecesini buna göre ayarlayan termostatlardan yerleştirebilirsiniz. Yoğuşmalı kombiler daha az enerji harcarken daha çok ısınmanızı sağlarlar. Eğer imkanınız var ise kombinizi yoğuşmalı kombiler ile değiştirebilirsiniz.

Kombiden daha iyi verim almak için kombinizin kapalı bir yerde olması gerekir. Bu nedenle kombiniz balkonda ise etrafını kapatarak kombiyi bir dolap içerisine almalısınız. Ayrıca binanızın yapısı da ısınmanız için önemlidir. Binanızda dış cephe yalıtımının olması daha çok ısınmanızı sağlar. Bu şekilde kombiyi çok fazla yüksek derecede yakmanıza gerek kalmadığı için bu durum faturalarınıza da yansır.

Sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TIKLA ARA